Staré Hutě 19./20.8.2009

22. srpna 2009 v 22:41 | Moonulka |  Pozorování
Už kolem poledňa jsem sa začala domlúvat s Martinem, že bysme mohle po půl roce udělaj nějaký výjezd. On měl čas, já jsem měla čas, rypák nestrašil, předpověď byla příznivá, takže nebylo co řešit. Psala jsem aj Zdeňkovi, esli by sa nepřipojil, ale neozval sa. Nakonec jsem jeli jenom my dvá. Martin vzal svoj refraktor TAL 100/1000, já foťák a jelo sa. Martin už dřív v noci prozkúmal pozorovací místo, kam sme sa chystali, ale eště neměl možnost tam pozorovat. A tak sa mu naskytla....Chřibama vede hlavní tah mezi Uherským Hradištěm a Brnem. Valili jsme si to na Brno a před
dědinú Staré Hutě jsme odbočili na lúku. Když jsme tam dojeli, tak mě trochu zarazilo, že ide vidět cesta a projížďající auta, ale naštěstí jsme si jich v průběhu noci vůbec nevšímali a nevadily nám. Ještě než sa úplně setmělo jsme sa šli projít ke stavéní asi 700 metrů směrem na sever. Louka, kerá tam je, je ale obehnaná plotem, a je to škoda, protože z ní je dobrý výhled prakticky na všechny světové strany. Na místě kde jsme pozorovali, cloníja sever stromy, ale ostatní strany jsou skvělé. Když jsme si všechnu techniku už nachystali, tak jsem sa konečně pořádně pokochala tú oblohú. Mléčná dráha sahala prakticky až k obzoru (aj když na JZ bylo asi nejvíce viditelné LP z teho místa - pravděpodobně tam svítil Kyjov). V Labuti sa rozdvojila a rozdvojená byla až někam do okolopichusa (hadonoša). Jak je u Deneba mlhovina Severní Amerika, tak za ní směrem k Ještěrce byla v Mléčné dráze zřetelná nějaká temná mlhovina, jakdyby byla Mléčná dráha v tem místě vyškubnutá. Podobné, ale ne tolik výrazné temné mlhoviny byly vidět aj někde v oblasti Kefea.

Už si ani nepamatuju, kdy naposledy jsem viděla nějakú kometu. Toš jsem si eště než jsme jeli, našla, kerá je vidět a udělala si mapku. Byla to C/2006 W3 Christensen. Ani jsem nevěděla, jak je veliká, nebo jak je jasná, ale aj tak bylo mojí hlavní prioritú ju vidět. Po cestě tam jsme sa bavili co hodláme pozorovat, já jsem zmínila kometu. Martin pověděl, že má nastat takový né až tak častý úkaz. Ganymed a Europa měly přejít před Jupiterem skoro zároveň a vrhat naň stíny. Akorát ani jeden z nás podobný úkaz eště neviděl, takže jsme přesně nevěděli, jak to má vlastně vypadat. Celou dobu pozorování Jupitera jsme měli 9mm okulár, kerý sa osvědčil nejvíc. Martin tvrdil, že okolo 11 to má začat, ale my jsme měli už půlnoc a oba měsíce byly eště viditelně vedle Jupitera! Pak jsem došla na to, že v pc planetáriu měl asi zaplý zimní čas.... :) Jako první před Jupiter vstupoval Ganymedes. Když ho tam byla asi půlka, tak to vypadalo jakdyby měl Jupiter havárku a měl na hlavě guču. Pak sa ztratil a nedokázali jsme ho před planetú rozeznat a stínu taky nikde. Tak Martin sa mezitým pokúšal najít kometu a úpěšně ju našel. Byla taká drobná, už ani nevím, jakým okulárem jsme ju viděli. Ale přehlédnút sa určitě nedala. Po chvíli jsme zase namířili na Jupiter. Když sa obraz uklidnil, uviděli jsme Stína Ganymeda a dokonca aj jeho samotného. Zjevila sa nám taky Rudá skvrna a sposta další podrobností. Po delší době kdy jsme jenom tak na nebe kukali jsme naň zamířili zase a už sa tam objevil aj stín Europy. Pokusila jsem sa to zachytit na kresbě, ale berte ju spíš enem tak informativně ;-)P.S. A takové věci, že jsme viděli M13 rozloženú až do středu, jeden Bodeho pás u M31 a podobně nemá cenu psat ;)

A tu eště přikládám další fotky:
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Z lesa Z lesa | 22. srpna 2009 v 23:16 | Reagovat

pěkné efekty a přečtě te si to je to docela good

2 Vladimír Kocour Vladimír Kocour | E-mail | Web | 28. srpna 2009 v 17:58 | Reagovat

Moniko, myslím, že Tvoje kresba Jupitera - na to, že je to Tvoje první kresba (nebo jedna z prvních) - je velice zdařilá. Je vidět, že máš na kreslení talent. Toho bys měla využít ;-)

Vláďa

3 Alergik na Kocoura Alergik na Kocoura | 8. září 2009 v 13:01 | Reagovat

Pěkné snad jen míň slengu.
Kreativita na fotkách s červenou baterkou je rostomilá.

P.S.: Kocourovi se vyhejbej je to psychopatický blb.

4 ZdenekI ZdenekI | E-mail | 17. ledna 2017 v 20:58 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na moonulkin.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

5 TomkoG TomkoG | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 12:41 | Reagovat

Čekám na nový zajímavý článek na svém blogu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama