Košíky 1./2.8.2009

3. srpna 2009 v 21:22 | Moonulka |  Pozorování
V sobotu 1.srpna k večeru sa ozval Zdeňa zrovna v tu chvílu, kdy jsem sa mu chtěla ozvat já, či neuspořádáme zas nějaké pozorování. Vyjížďat hned po západu Slunce nemělo moc cenu, protože Měsíc zapadal až nějak před jednú v noci. Takže pro mě dojel aj s jeho dobsonem 254/1200 nějak kolem jedenácté a rozhodovali jsme sa, kam vlastně pojedem. Nakonec nám nezbylo nic jiného než jet na stejné místo, jako předsilvestrovskú noc . Škoda jenom, že jsme tam byli zas jenom my dvá.










Ze začátku sa po obloze túlalo docela dost oblačnosti, ale zatím nám to nevadilo, když eště strašil rypák. Mezitím jsme teda asopoň zkoumali Jupitera. Vystúpal už docela vysoko, takže na něm bylo vidět dost podrobností. Například jeden z rovníkových pásů byl celý zvlněný, a to strana směrem k rovníku. Bylo vidět spoustu detailů a trúfnu si řéct, že lepší jsem Jupitera eště neviděla. Pak jsme okukli M31, ale byla nízko a tým směrem sa topila ve Zlínu a Otrokovicách, takže jsme si ju nechali na pozdějc. Zanedlúho kolem nás projelo auto a já už jsem sa lekla, že nás z tama bude někdo vyháňat. Naštěstí to byl jenom nějaký chlápek, co tam byl někde na posedu, tak jsme mu ukázali, Jupitera, Měsíc a M31 a odjel.

Mraky sa rozestúpily, Měsíc zapadl a všimli jsme si docela výrazného oparu, ve kterém sa Mléčná dráha ztrácela až do výšky asi 30°. Zato ale zenit byl docela slušný. Toho jsme využili a Zdeňa začal hledat řasovky. Nakonec sa mu pravděpodobně povédl najít obě půlky, ale neměli jsme filtr, takže jsme viděli jenom mlhavé protáhlé cosi bez nějakého náznaku struktury. Pozdějc jsme shlédli pár tych klasických, mezi které patřila už viděná M31, tentokrát s oběma prachovými pásy. Krom dalších messierů si Zdeňa procvičil hledání a našel planetárku NGC 6543 v Drakovi. Během pozorování jsem viděli poměrně dost meteorů, fúra z nich aj přeletěla zorným polem foťáku, který zrovna exponoval, přesto ale nemám na snímkách ani jeden jediný. Dokonce sa nám pravděpodobně poštěstilo spatřit stacionární meteor asi -2. magnitudy, nedovedu si vysvětlit co jiného by to mohlo byt. Neměli jsme moc pojem o čase a tak nás trochu udivilo když sa Mléčná dráha začala ztrácat aj v nadhlavníku. Nojo, svítalo. Zkukli jsme venušu a pak jsme trošku blbli, jak je aj vidět na fotce :)
















































v pravéj třetině svítí Hradiště
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 shamanix shamanix | E-mail | Web | 22. srpna 2009 v 9:06 | Reagovat

Dost dobrá noc i moravština!

2 Z lesa Z lesa | 22. srpna 2009 v 23:18 | Reagovat

no jo a to jste ju nezažili když mluví xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama