Chladná letní noc 13./14.6.2009

14. června 2009 v 21:12 | Moonulka |  Pozorování
Datum: 13./14.6.2009
Přístroj: špunt 76/700 a fúra okulárů
Podmínky: parádní jasno; obloha byla tmavá a aj přesto, že nenastala astronomická noc, byla Mléčná dráha viděl zřetelně až k horizontu (!!!); teplota 9°C; Bortle 4/5

Asi v deset večer jsem Zdeňovi z Otrokovic napsala po icq, jestli něco neprovedem, že je překvapivě jasno :) Nebyl moc čas vymýšlat, kam pojedem, tak jsme sa nakonec dohodli, že zeberu akorát mojeho špunta a zajedem na kopec za Jarošovem. Zdeňa teda chvílu před tři čtvtě na jedenáct dojel a vyjeli jsme. Dostali jsme sa až semkaj a protože by sa tam těžko hledalo lepší místo, aj jsme tam ostali. Když jsem zaostřila foťák a začala fotit (fotky možná někdy...), všimla jsem si, že v lesíku asi 50 metrů od nás má někdo nejspíš rozdělaný oheň. Nějak jsme si tych lidí tam nevšímali, občas kolem nás prošli a optali sa nás, co že to tam vlastně prováďáme. Naštěstí jim tom bylo celkem putna, tak nás moc nerušili.


Zdeňa má od zimy dobsona, takže má proštudovanú hlavně jarní oblohu. A tak jsem mu chtěla ukázat krásy aj letní oblohy a hlavně to, že aj v malém dalekohledu sa teho dá vidět hodně. A o tem jsme sa přesvědčili:

  • M4 (Sco; 5,9 mag) -> na jižním obzoru jsme měli perfektní výhled, a protože už vylézal štír tak jsem nelenila a našla tútok hvězdokupu. Ve Zděňově 26mm okuláru sa kulovka vešla aj s Antarem, takže to byl takový pěkný pohled. Když jsme ale naprali větší zvětšení, nebylo to ona, hvězdokupa sa rozplizla a nebyla už vidět hezky.
  • M71 (Sge; 8,3 mag) -> drobná kulovka v Šípu, jde velice snadno (aj po paměti) najít.
  • M81, M81, NGC 3077 (UMa; 6,9 + 8,4 + 9,9 mag) -> táhle trojica ( případně dvojica) mě dycky dělala problém. Málokdy jsem ju našla, ale tentokrát jsem jenom namířila a už tam byla. Messierovy galaxie nebudu komentovat, ty už zná každý nazpaměť, horší bylo tam uvidět tú třetí. Po chvíle soustředění sa tam zjevila, ale byla to duchařina. Pak ju uviděl aj Zdeňa (teda aspoň to tvrdil :)).
  • M51 + NGC 5195 (CVn; 8,4 + 9,6 mag) -> Vírovou galaxii jsem našla a aniž bych mu pověděla, co to je zač, měl kuknút a zkusi hádat. Nejdřív si myslel, že to je nějaká hvězdokupa, ale pak jsem mu prozradila, že by tam měl vidět dvě jádra spojená jakýmsi mostem. Nakonec jsem mu to prozradila.
  • M108, M97 (UMa; 10,0 + 11,0 mag) -> Túhle dvojičku si Zdeňa už našel sám. Je to jednoduché, sú kúsek od gamy UMa. Soví mlhovina se jevila jako dostatečně výrazné a jasné kolečko. S M108 už to bylo horší, dala sa tam spíš jenom velice těžko vytušit.
  • M8, M20 (Sgr; 5,0 + 6,3 mag) -> Přiznám sa že ještě doteďka nevím, kerá je kerá :) No ale každopádně jsme viděli obě dvě a aj ty všelijaké podobné machule okolo nich.
  • M22, M18 (Sgr; 5,1 + 6,9 mag) -> V M22 byly dost zřetelně vidět shluky, dokonce sa z některých stávaly už jednotlivé hvězdy. Teda aspoň mě sa to tak zdálo. M 18 našel zase Zdeňa, tá už nebyla tak velkolepá, jako předchozí kulovka a ani ty shluky tam nebyla skoro vidět.
Potom už jsme kukli na takové ty úplně nejklasičtější, jako je M57, M27, M13 a vylézl rypák. Spolu s ním sa nad stromama ukázala jasná hvězda, když si jí Zdeňa všiml, myslel si, že to je UFO (jedno už jsme večer viděli a to dost divné). Mě tá "hvězda" přišla ale povědomá, tak jsem na ňu zamířila a bylo hned jasné. Zdeňa Jupitera eště neviděl, tak myslím že sa mu líbil. Pásy samozřejmě vidět nebyly, aj když jsme tam naprali jeho širokoúhlú 8. Pak mě napadlo zkusit promítnout Měsíc a byla to docela sranda, protože mám napůl fungující okulárový výtah takže sa ostřilo celkem blbě. Ale vidět to na papíře bylo, takže hlavní účel to splnilo :) Na deep-sky už sa kukat nedalo, tak jsme si vypalovali rypákem oči. Zkusili jsme 26mm, 20mm, Zdeňovy širokoúhlé 13mm a 8mm a Měsíc vypadal furt stejně :-D. Celkem jsme pozorování strávili přibližně dvě hodiny. A já eště tu chcu poděkovat Zdeňovi že sa mu chtělo dojet a za fajné pozorování ;)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Z lesa Z lesa | 22. srpna 2009 v 23:20 | Reagovat

to je na dlouho to nečtu xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama