C/2007 N3 14.3.2009

14. března 2009 v 20:47 | Moonulka |  Pozorování
Dnešek jsem strávila za krásného počasí v přírodě a celý deň jsem si byla jistá tím, že dneska kometu prostě UVIDÍM. Bylo příjemné teplo, už aj sněženky a kočičky vyrašily. Sice se od západu nahrňala veliká spousta vysokéj oblačnosti, ale já naštěstí bývám na východním koncu republiky, takže jsem si dělala docela dost naděje.


Přijela jsem z hor od babičky ještě za světla a netrpělivě jsem vyndávala špunta N76/700 na balkón. V CdC jsem si našla polohu komety, už jsem to ale věděla přesně, né jak posledně . Pamatuje se docela snadno, je ve stejné vzdálenosti od delty Gem jako Pollux od kappy Gem ve směru na Jesličky. Zní to hrozně, ale pamatuje se to parádně, hlavně když vidím v hlavě jak to vypadá :) S hledáním jsem začala už kolem 18:45, kdy nebyla eště úplná tma. Bylo to něco podobného, jako poslední nepodařené pozorování komety, na keré je odkaz výš. Akorát s tím rozdílem, že dneska vycházel Měsíc až kolem půl jedenácté, takže jsem měla moře času najít kometu. Problém byla ale už zmiňovaná sa blížící vysoká.

Než se teda víc zatmělo, rozhodla jsem se kuknút na Saturn, přeca jenom jsem ho pěkně dlúho už neviděla a měl mět ty placaté prstence. Vyzkúšala jsem všechny okuláry, které jsem měla k dispozici, moje 20mm, 15mm a 9mm a ještě pučené 25mm a 6mm. nejlepší se mě na ňho dívalo asi skrz ten 9mm. Se 6mm to taky nebylo tak špatné, ale hůř sa ostřilo, protože má malé to kolečko, kerým se do ňho díve takže mě Saturn hned utékl :) Přesto jsem ho viděla moc pěkně aj s Titanem.

No a už sa docela setmělo, takže jsem sa vrátila k hledání komety. Přibližně tam, kde měla být byla nápadná skupinka hvězd, která tvarem připomínala souhvězdí Severní koruny. Honem jsem šla nasísnút levým okem do CdC a Lulin byl už blízko. Vrátila jsem sa ke špuntovi a dostala jsem se přesně na místo, kde měl byt. Asi 5 minut jsem tam hleděla a pak.... sa objevila. Ale byla to taková duchařina jakú jsem už pěkně dlúho nezažila. Čím víc se obloha ztmavovala, tím lepší byla (jak taky jinak) kometka vidět. Po nějaké chvilce se mě aj zdálo, že vidím asi tak čtvrt až půl stupně ohon. Celkově byla kometa taková trošku protáhlá. Něco jak bývá u fotek s delší expozicí, které jsou skládané na hvězdy a né na kometu. Ještě dodám že jsem kukala s 20mm okulárem. Pár dalších chvilek jsem se kochala a byla jsem ráda, že jsem ju viděla aspoň tak, jak jsem ju viděla. :o)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama