C/2007 N3 Lulin 11.3.2009

13. března 2009 v 21:38 | Moonulka |  Pozorování
Ve středu 11. bylo celý den celkem faň počasí. A tak jsem si řekla, proč nezkusit najít kometu, aj když je polojasno, přes díry v mrakoch se dá přeca taky koukat. V Cartes du Ciel jsem si našla její polohu a ani jsem ju nezakreslovala do mapky, protože se dala velice snadno najít. Prostě kúštěk pod Castorem a Polluxem :)


Bohužel jsem k večeru byla ještě na rehabilitaci (trochu aj bohudík, bylo to moc prima :)), takže hned jak jsem dojela kolem 8. hodiny, jsem vytáhla špunta 76/700. Nejdřív jsem oblast prozkúmávala triedrem, ale bylo to houbelec platné, Měsíc byl totiž prakticky v úplňku a asi 60° od komety. Takže jsem nasadila okulár 20mm a zkúmala. Šmejdila jsem vždycky kolem 10 - 15 minut, pak se přihnaly mraky. Ale brzo se zas rozehnaly, takže jsem měla dostatek času na šmátrání. Problém byl ale v tom, že Měsíc stúpal čím dál tím výš, takže kometu najít bylo čím dál tím těžší. Po hodince a půl jsem to vzdala a pro srandu králíkům jsem šla kliknout na CdC, ověřit si polohu. Jestli ju skutečně hledám tam, kde by měla byt. A to bych ani nebyla já, kdyby celú tu dobu nehledala na špatném místě, kde měla kometa být o den předtím :)

Jenže obrazovka počítače vypálí do očí pěkný svítivý obdélník, který enem tak nezmizne když člověk dojde do tmy. Tak jsem nasadila sluchátka a zaposlúchala se do muziky. Akorátjsem se zaposlúchala natolik, že do téj doby došly mraky a už neodešly :-D Takže jsem za celý ten večer viděla kulové. Asi mě néni souzené, abych pozorovala komety...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama