Košíky 30.12.2008

1. ledna 2009 v 21:36 | Moonulka |  Pozorování
Další jasná noc kolem svátků a další pozorování. Docela se aj divím, že je už tak dlúho jasno a kór teď v zimě. Bunč už jsme ozkúšali, tak jsme chtěli jet jinam a padlo několik návrhů. Nakonec jsme jeli na Jirkův - přibližně to bylo někde tady. Oproti minulému pozorování nás bylo víc. Sice jenom o jednoho, ale čtyři jsou furt víc než tři. Takže já, Jirka, který byl s nama aj na Bunči, Zdeňa, který je začátečník a o něco pozdějc dojel ještě Jakub. A protože Jirka nemohl vzít svojeho dobsona 300, bylo na mě, abych vzala mojeho dobsona 200. Sice jsme pro něho udělali menší zajížďku, ale nakonec to byl jediný dalekohled, který jsme tam měli (když nepočítám dva triedry 10x50 a 8x30). Samozřejmě jsem tam měla aj foťák, mířila jsem to někam na Mléčnou dráhu, alez fotek se bohužel nic kloudného vytvořit nepovédlo.


Nastalo období, kdy je teoreticky viditelný Merkur s nedalekým Jupiterem, srpek Měsíce a Venuše pěkně pospolu večer nad západem. Dojeli jsme tam tak akorát, kdy Venuša už zářila. Kukli sme na ňu a pěkná fáze, byla rozkrojená na půlku. Bylo čisto a tak jsem doufala aj v Merkur, ale nakonec se ukázal jenom Jupiter a kukali jsme jak osamocený zapadá. Asi jsem to měla prošmejdit nějakým triedrem, ale to už je teď docela fuk.

Jak už jsem psala výš, tak je Zdeňa začátečník, takže bylo potřeba mu ukázat něco, co pěkně uvidí a co bude nápadné. Takže jsem ještě zamířili k Labuti na západ a dali tam M27 a M57. Pak jsme se na nich kukli přes Jirkův UHC filtr. Pěkně vystúpli a pozadí se ztmavilo. Dál jsme tam dali nějaké otevřenky - M45, NGC886 a 869, M38 (kerú se vší slávou našel Jakub), M35. Z galaxií to byla akorát M31 a spol., snažila jsem se najít aj M81 a M82, ale nepovédlo se mě to. Ještě hned na záčatku mě napadlo, co takhle se mrknout na řasovky, když už máme UHC filtr? Na dobsonovi byl Jirkův 25mm okulár, ale bez filtru. Chvilku jsem jich podle mapky hledala, konkrétně to byla NGC 6992. Když jsem se přibližně dostala do místa, kde měla být, tak se mě zdálo, že tam něco protáhlého mlhavého skoro přes celé zorné pole je. Ale takovú duchařinu jsem v životě ještě neviděla. Jirka mě to potvrdil, že tam opravdu něco je, tak jsme chytli UHC, kukli no a paráda to byla. Aj nějaké detaily tam byly vidět, cáry potrhané a byla jsem šťastná, že jsem jich našla :o) Ke konci vylezl Orion nad strom a tak jsme se ještě kochali M42.

Oproti pozorování na Bunči se tohle vyvedlo o moc víc. Kosa byla sice stejná, ale nebe o hodně čistější a hlavně bez mraků. Až jsme to zabalili, tak Jirkovo auto ho přestalo mět rádo a vůbec se s ním nechtělo bavit. Tak doufám že už ho to přešlo a zas jezdí :o)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LbA LbA | E-mail | Web | 2. ledna 2009 v 11:02 | Reagovat

Jejha ake fajn pozorovanie :)

A jakto ze nevies najst M81 a M82? Toz asi ta to naucim :D ja to najdem cimkolvek (to je asi jedine DSO co viem hladat :D)

2 moonulka moonulka | 2. ledna 2009 v 11:04 | Reagovat

tak dojeď a najdi jich v mojem dobsonu. A pak zkus něco říkat :-P :-D

3 Jiří novotný Jiří novotný | E-mail | 3. ledna 2009 v 17:15 | Reagovat

Ahoj tak auto už jezdí:-)vlastně jezdilo ještě ten den,ale až potom co mě dotahli dom, doma jsem ho nastartoval:-)Jinak to bylo parádní pozorování a už se těsím na další.Moc pěkně napsané jako vždycky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama