Bunč 27.12.2008

27. prosince 2008 v 22:57 | Moonulka |  Pozorování
Asi před hodinkou jsem se vrátila z pozorovázní z tadyma .Bohužel domluva nebyla valná a tak jsme se tam nakonec sešli tři - já, Martin a Jirka. Martin mě svézl autem, protože to měl docela kúsek. Chtěli jsme omrknút Merkur, takže jsme na Bunči byli už před západem Slunce ( Bunč je ve skutečnosti lesní penzion uprostřed Chřibů - víc třeba tu ). Venušu jsme samozřejmě viděli jako první. S Martinovým TALem 100 jsme dokonce mohli kukat na Venušiny krátery :-D

Samozřejmě tam žádné krátery nebyly, ale obraz neskutečně plaval, to bylo jak dívat se přes sklo. Pak tam začly cárat nějaké mraky, a byl trochu opar u západu, takže jsme doufali aspoň v Jupiter, když už né v Merkur. Jupiter se nám nakonec ukázal mezi mrakama a aj na něm jsme pozorovali krátery...
Panorama pozorovacího místa

A protože se pak zatáhlo téměř kompletně, tak Martin skoval dalekohled, já foťák a šli sme se ohřát do jeho auta. Zanedlouho jsme nasísli z auta na Iridium, které teda nebylo nic moc, prý -1, ale nezdálo se mě. Nasedli jsme do auta a začalo se vyjasňovat. A docela slušně. Mléčná dráha pomály začínala vypalovat a zničehonic se objevily reflektory auta. Doufali jsme, že to nebude myslivec, ale naštěstí to byl další pozorovatel, který si dovézl dobsona 300. Docela se aj divím, jak ju sám nacpal do auta, ale nějak se mu to povedlo. A protože to vypadalo, že už jasno zostane, tak jsme vytáhli všecku už tak pracně zabalenou techniku.

Konečně jsme začali pořádně pozorovat. Jako první byla M42, kterou jsme si prohlédli snad všema možnýma okulárama, co tam byly a dokonce aj s UHC filtrem. O moc výraznější se nezdála, jenom byla víc do zelene a a hvězdy z okolí taky. Ve 100 refraktoru taky vypadala solidně, ale nebylo to ono, už aj kvůli tomu, že byla ještě nízko a trochu se potápjala v oparu. Až jsme se na ňu dosyta vynadívali, začalo se ZASE od severu nenápadně zadekovávat. Narychlo se do dobsona naštelovala M35 spolu s nedalekou NGC asi 2158, která byla vidět jako malinký obláček a v záři M35 byla docela přehlédnutelná. Nezapomělo se ani na M45, kterou jsme si taky prohlédli obouma dalekohledama a všemožnýma okulárama. Jenom jsem si nemohla vzpomět, u které té hvězdy je mlhovina, takže jsem ju nakonec neviděla. Po celou dobu jsem průběžně zkoušela fotit s novým Canonem 1000D, o kterém se snáď zmíním pozdějc v jinším článku. Byla jsem tak zmrzlá, že jsem nohy necítila a tak jsem se šla ohřát do auta. Po chvilce jsem vylezla a kluci už se rozhodli to sbalit, ani se jim nedivím, zase se skoro kompletně zatáhlo. Dalekohledy se schovaly, čelovky se zhasly no a můžete hádat, co se zase nestalo. Bylo úplně jasno! Jenže jsme byli promrzlí fakt až na kost, protože fúkal nepříjemný větr od severu a bylo něco kolem asi -6.

Chvilku jsme si ještě povídali, pak jsme se rozlúčili a frčeli dom. I přesto, že se toho velice nenapozorovalo, tak pro mě bylo určitě moc dobře, že jsem se potkala s lidima, které baví kukat na nebe aj tu, na jižní moravě. Doufám, že příště se nás už sejde víc a počasí k nám bude trochu vlídnější. Jo a ještě k těm fotkám. Když jsme úplně na konci balili, jukla jsem na objektiv a zjistila jsem, že je skoro celý zamrzlý! Když jsem se dívala na fotky, tak byly tak hnusné, divné pásy tam byly, půlka hvězd chyběla a já si říkala, že to fakt asi fotí dost hnusně tady ten foťák. Jenom mě nenapadlo, že to bude asi tím, že je zamlžený, teda spíš zamrzlý objektiv. Doufám že to nijak moc nepoškodilo foťák a že se z toho vzpamatuje. :o)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | 28. prosince 2008 v 22:42 | Reagovat

zapomněla jsi napsat, že jsme ty "krátery" zahlédli dokonce i na Jupiteru :-)) Martin

2 Martin Martin | 28. prosince 2008 v 22:43 | Reagovat

no tak celý článek jsem si otevřel až po odeslání příspěvku, koukám, že jsi je zmínila :-)

3 Moonulka Moonulka | 29. prosince 2008 v 12:12 | Reagovat

Takovou věc, jako jsou krátery na Jupiteru jsem přeca nemohla zapomět ;)

4 Jiří novotný Jiří novotný | E-mail | 31. prosince 2008 v 14:56 | Reagovat

moc pěkně napsané!!!

5 Jiří novotný Jiří novotný | E-mail | 31. prosince 2008 v 15:01 | Reagovat

Ještě napiš jak jsme pozorovali včera to bylo taky dobré,akorát škoda že nemohl Martin a že mě odmítlo poslouchat auto :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama