Pozorování za mrazivého večera 17.11.

18. listopadu 2008 v 17:21 | Moonulka |  Pozorování
Původně jsem si myslela, že bude taková poloviční deka, ale ono se nakonec k večeru docela pěkně vyjasnilo. Takže jsem se rozhodla si vyjít na kopec pozorovat, aspoň chvilku než nasísne rypák. Nebyla jsem tam víc než rok a ani sama jsem tam nikdy ještě nešla. Takže to byl trochu nezvyk samotná nést dalekohled, karimatku a ještě baťoha s drobnostma. Když jsem už byla skoro na místě tak mě praštila do očí cedula s nápisem: Soukromý pozemek - zákaz vjezdu. Tak jsem se ohlédla - nikde nikdo - a řekla si, že já tam přece nejedu, ale idu a tak jsem šla :)


Na kopci mám vyhlídlé pěkné místečko, sice je tam krásný výhled na asi 5 dědin v okolí, ale hradiště je ukryté za druhou stranou kopca. Takže jsem tam přišla, bez problému všechno rozbalila, sešrubovala a složila. Původně jsem chtěla udělat pár nákresů, ale okulár se mě dost mlžil a při pár stupních pod nulou by to nebylo asi moc praktické. Takže jsem se rozhodla najít si pár otevřenek (otevřených hvězdokup), které jsem ještě neviděla.

NGC 1647 v Býkovi. Je jenom asi 5° od Hyád a to mě docela zarazilo, že jsem o ní ještě neslyšela. Otevřenka je docela veliká, přes půl úhlového stupně, přitom je ale dost nenápadná. Má slabé hvězdičky, proto je potřeba tmavší oblohu. Hledá se docela snadno, jenom je hůř pozorovatelná - možná to ale bylo tím, že když jsem se na ni dívala, tak byl Býk asi jenom 15° nad obzorem.

NGC 457 v Cassiopei. Našla jsem ju prakticky okamžitě. Stačilo namířit na hvězdu φ Cas, která má 4,8 magnitudy, tudíž by měla být bez větších problém viditelná aj okem a hvězdokupa už byla v zorném poli. Je menší, má asi 12´ ale na druhú stranu je tvořená jasnějšíma hvězdama, takže je nápadná.

NGC 654? NGC 663? zase v Cassiopei. Až teď doma jsem si uvědomila, že vlastně nevím, kterou z nich jsem vlastně viděla. Jsou od sebe totiž asi 40´daleko, takže je dost dobře možné, že jsem jich měla obě v zorném poli ale neuvědomila jsem si to. Primárně jsem zkúšala najít NGC 654, která se nachází v půlce spojnice mezi hvězdama δ Cas a ε Cas. Popisek z noci k ní (nevím ke keré) mám takový: obsahuje málo hvězd a je docela malinká. Aj přesto je poměrně výrazná a snadno se hledá. Těžko říct, kterou z nich jsem viděla.

NGC 1528 tentokrát v Perseovi. Další taková, která se hledá snadno. Nedaleko δ Per je čtýřúhelník asi 4,2mag hvězd, který kromě dalších tvoří hvězdy μ Per a ν Per. Nad jednou z těch dalších hvězd je právě NGC 1528, takže stačí na tu hvězdičku namířit a hvězdokupa se ukáže v zorném poli. Je docela veliká, 25´ a jsou v ní převážně slabší hvězdy.

Samozřejmě tohle nebylo všecko, co jsem za večer viděla ale přece se tu nebudu vypisovat o takových objektech jako M31 s rodinkou, M45, M27 a podobných.

Technická poznámka - celý večer jsem kukala s newtonem 76/700 a okulárem 20mm
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak dělá kráva(myslím teď to zvíře)?

búúúúú 71.4% (15)
múúúúú 28.6% (6)

Komentáře

1 Bubu Bubu | 24. listopadu 2008 v 16:24 | Reagovat

Tak ty šmíruješ v noci na kopečku po dědinkách jo ;)

2 Zdeněk Zdeněk | E-mail | 27. února 2016 v 20:57 | Reagovat

Zajímavé někdy bych s Tebou jel taky  pozorovat dalekohledem na kopec, kde je pořádná tma, odkud pozoruješ? Vesmír mně taky fascinuje Zdeněk

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama