Fotografie M42

30. října 2008 v 20:38 | Moonulka |  Fotografie
Už potřetí jsem se tento (prodloužený) víkend účastnila ccd astropraktika pořádáného zlínskou hvězdárnou . Jak je patrné už z názvu, hlavním tématem je fotografování pomocí ccd kamer a zpracování dat. Letos jsme měli bohaté astromenu - pozorovala se proměnná hvězda objevená Vaškem Přibíkem, který nám pomáhal i se zpracováním dat; určovaly se přesné souřadnice hvězdy 61 Cygni pro podější změření paralaxy; fotili jsme také trpasličí planetu Eris, Koňskou hlavu a právě M42.


Společnými silami 12 účastníků praktika a vedoucích jsme úspěšně zaostřili kameru a snímalo se (ještě před M42 se fotilo něco jiného, ale nemožu si vzpomět co konkrétně to bylo). CCD kamera byla umístěná na hlavním zlínském dalekohledu - newtonu 270/2140. Protože úplně dobře nefungovala pointace, taky bylo potřeba fotit kratší 30sekundové expozice - i když jak nad tím teď tak přemýšlám, kdyby se exponovaly delší, možná už by se nám aj mlhovina přepálila... Ale tomu nerozumím takže zpátky. Kamera fotí černobíle, takže abysme získali celkový barevný snímek, museli jsme fotit s barevnýma filtrama. S červeným jsme získali celkovou expozici 720 sekund, s modrým a zeleným po 360 sekundách. Čisté snímky jenom s jasovou informací jsme nepořídili. Celková expozice snímku tedy je 1440 sekund.

Na další den jsme se vrhli na zpracování snímků. Naštěstí nebylo třeba použít dark frame a neměli jsme ani flat field - díky temu bylo zpracování jednodušší a pro mě aj snáz zapamatovatelnější. Takže nejdříve jsme udělali sumu z jednotlivých barevných expozic v programu SIMS . Potom jsem pomocí programu IRIS (který se strašně blbě ovládá ale využili jsme ho jenom kvůli jedné funkci) nastavili pomocí tlačítka Dynamic stretching jednotlivé už sečtené snímky s barevnou informací tak, aby nebyly centrální oblasti přepálené, ale zároveň aby se pěkně prokreslily vnější oblasti. Výsledky jsme uložili a rychle šup zase do SIMSu. Dál už to bylo docela jednoduché - tři součty jsme poskládali na sebe, teda SIMS poskládal, vyladili jsme v histogramu barvu a konečný snímek uložili. A protože vím, že data nám pošlou na DVD ne dřív jak do dvou měsíců, tak jsem si jednoduše snímek ve fits a pro jistotu i png formátu poslala mejlem. Dojdu domů ale ouha! Celá mlhovina je nechutně červenorůžová. Zapínám SIMS ale fits nejde z neznámých důvodů otevřít. Tak jdu aspoň ořezat png ve fotošopu, decentně doostřit a barvy upravit. Nakonec jsem barvy upravovila po názorech různých lidí asi 20x a semkaj přikládám nejspíš konečný výsledek, který se mě už nějak moc nechce měnit.(Fčíl mňa napadlo, že mám asi rok starú verzi SIMSu - stáhla jsem si nejnovější a samozřejmě
jsem v ní fits otevřela :D . Víc už sa mě s tým ale rýpat nechce...)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Má cenu psát aj nepovedené pozorování?

jo
ne

Komentáře

1 Z lesa Z lesa | 22. srpna 2009 v 23:13 | Reagovat

nj já že si to fotila ty a stejně si to nepřečtu

2 Moonulka Moonulka | Web | 22. srpna 2009 v 23:16 | Reagovat

hlavně žas tam dal 5 hvězdiček, nebo to je za tú fotku? :D

3 Z lesa Z lesa | 22. srpna 2009 v 23:19 | Reagovat

a to vadí a hele neštvi nebo ti tam náflígám všude 0 hvězdiček

4 Moonulka Moonulka | Web | 22. srpna 2009 v 23:24 | Reagovat

už su ticho ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama